• 2018
  • 2023
Rozgrywki klubowe w sezonie 2023/2024 zakończone!
wtorek, 7 maja 2024

Wraz z końcem Turnieju Finałowego Mistrzostw Polski Młodzików dobiegły końca rozgrywki klubowe w sezonie 2023/2024. Spośród naszych zespołów najlepiej spisali się Juniorzy Młodsi, którzy byli o włos od zdobycia brązowego medalu, ostatecznie zajmując 4. miejsce w Polsce. Dobrze spisali się również Młodzicy, którzy po emocjonującym turnieju półfinałowym w Rzeszowie awansowali na Finały, na których wywalczyli 6. lokatę. Mijającego sezonu do udanych zaliczyć nie mogą nasi Juniorzy, którzy po dwóch przegranych tie-breakach na turnieju półfinałowym w Poznaniu znaleźli się poza najlepszą ósemką – na miejscach 9-12 w Polsce.

Juniorzy Młodsi aż do Turnieju Finałowego przeszli "suchą stopą", nie tracąc w całych rozgrywkach nawet seta. W 1/8 pewnie pokonali MKS Kraśnik, Spartę Kraków oraz Czarnych Połaniec. Na turniej ćwierćfinałowy udali się na polski biegun zimna, gdzie zwyciężyli z gospodarzami z Suwałk oraz drużynami Skry Bełchatów oraz Dunajca Nowy Sącz. Turniej półfinałowy rozgrywany był na naszej hali, a do Zespołu Szkół Sportowych zawitały zespoły AT Jastrzębskiego Węgla, Tauron Gwardii Wrocław oraz BKS Chemik Bydgoszcz. Zapowiadał się ciężki bój, jednak już po dwóch dniach awans wywalczyli nasi Kadeci oraz drużyna z Jastrzębia. W meczu o I miejsce nasi zawodnicy wykorzystali atut własnej hali i pokonali przeciwników 3:0.

Turniej Finałowy rozpoczął się od meczu z jednym z pretendentów do medalu – AZS-em Częstochowa. Niesamowity przebieg meczu, a szczególnie drugiego seta, sprawił, że z pewnością jeszcze nieraz będziemy go wspominać. Po pierwszej partii, przegranej do 22, wydawało się, że druga również padnie łupem rywali. Zawodnicy z Częstochowy prowadzili już 22:13, jednak Kadeci AKS-u zaczęli odrabiać straty, ostatecznie doprowadzając do gry na przewagi i zwycięstwa 30:28. Zwyciężyli również w kolejnych dwóch partiach i świetnie otworzyli turniej. W pozostałych dwóch meczach grupowych pewnie pokonali swoich przeciwników po 3:0. W półfinale przyszło nam zmierzyć się z drużyną AT Jastrzębskiego Węgla. Od początku do końca to jastrzębianie narzucili swój rytm gry i kontrolowali spotkanie. Nie zdołaliśmy się przeciwstawić świetnie dysponowanym w tym dniu przeciwnikom i w ostatnim dniu turnieju pozostała nam walka o brązowy medal z drużyną MOS Woli Warszawa. Mecz o podium trwał niemal dwie i pół godziny. Do jego rozstrzygnięcia potrzebny był tie-break. Po pierwszym secie wygranym do 23, to nasi przeciwnicy przejęli inicjatywę i triumfowali w kolejnych dwóch partiach. W czwartej partii nasi Juniorzy Młodsi ponownie pokazali, że zawsze walczą do końca i pomimo wyniku 19:23 cierpliwie próbowali dogonić przeciwnika. Set rozstrzygnął się na przewagi, warszawianie mieli aż 4 piłki meczowe, ale ostatnie słowo w tej partii należało do AKS-u – set zakończył się wynikiem 32:30. Tie-break był bardzo wyrównany, żadna z drużyn nie dawała się złamać i na tablicy co chwila widniał remis. Tym razem to rzeszowianie nie wykorzystali dwóch piłek meczowych i po zwycięstwie 17:15 w piątym secie z brązowego medalu cieszyć się mogli kadeci MOS Woli. Ostatecznie Juniorzy Młodsi kończą sezon w top 4 w Polsce. Patrząc na przebieg turnieju, a szczególnie meczu o brąz, niedosyt pozostał, jednak mamy nadzieję, że kolejny sezon pracy na treningach przyniesie rezultaty i pozwoli w kolejnych rozgrywkach znowu walczyć o medale.

Młodzicy w turniejach 1/8 i 1/4 pewnie wygrali wszystkie mecze po 2:0. Dużym wyzwaniem okazał się natomiast turniej półfinałowy rozgrywany w Rzeszowie. Oprócz AKS-u rywalizowały w nim SUKSS Suwałki, Aluron CMC Wybicki Kielce oraz Wifama Łódź. Po zwycięstwie z Suwałkami poprzeczka poszła w górę i mecz z Kielcami rozstrzygnął się w tie-breaku, w którym triumfowali przeciwnicy. Mecz o awans rozegraliśmy z łódzką Wifamą. Przysporzył on wielu emocji. Po gładko wygranym pierwszym secie, w drugim to zespół z Łodzi przejął inicjatywę. O awansie decydował tie-break. Walka punkt za punkt trwała aż do stanu 11:11, kiedy to cztery kolejne akcje wygrali nasi Młodzicy i to oni mogli cieszyć się z awansu do Turnieju Finałowego. Na Finałach już na początku mierzyliśmy się z późniejszymi triumfatorami rozgrywek – drużyną Trefla Gdańsk. Po porażce 0:2 w pierwszym meczu Młodzicy nie złożyli broni i w drugim spotkaniu w dwóch setach pokonali Energetyk Poznań. W meczu z Jastrzębskim Węglem zbyt duża ilość błędów oraz postawa przeciwnika nie pozwoliła nawiązać wyrównanej walki. Zajmując 3. miejsce w grupie, w ostatnim dniu turnieju czekała nas rywalizacja o miejsce piąte z gospodarzami z Kielc. Większa motywacja po drugiej stronie siatki pozwoliła kielczanom kontrolować spotkanie i rozstrzygnąć sprawę piątego miejsca w dwóch setach. Młodzicy kończą sezon jako 6. drużyna w Polsce. Aktualne umiejętności nie pozwoliły na walkę o wyższe lokaty. Mimo to z optymizmem patrzymy w przyszłość, ponieważ ta młoda drużyna w ciągu ostatniego sezonu zrobiła duże postępy. Chwila wolnego w czasie matur i znowu bierzemy się do pracy, aby szlifować swoje indywidualne umiejętności oraz podnosić poziom gry całej drużyny.

Juniorzy w turnieju ćwierćfinałowym, którego byli gospodarzami, w pokonanym polu pozostawili Kęczanin-Kęty, Maratończyk Ełk, SMS Police oraz MDK Warszawa. Na półfinały udali się do Poznania, gdzie w pierwszym meczu podejmowali Chemik Bydgoszcz. Po wygranych dwóch partiach, w trzeciej odsłonie triumfowali juniorzy Chemika. Niestety, w tym secie kontuzja wyeliminowała z gry jednego z naszych przyjmujących. W czwartym secie Juniorzy AKS-u wrócili do dobrej gry i mecz zakończył się wynikiem 3:1. Kluczowy w kontekście awansu do finałów mecz z Gwardią Wrocław nie należał do udanych. Przeciwnicy rozpoczęli mecz od prowadzenia dwa do zera. Nasi Juniorzy doprowadzili do tie-breaka, w którym to jednak już na początku kilkupunktową przewagę zbudowali wrocławianie i dowieźli ją do końca. Przed ostatnim meczem turnieju sprawa awansu wciąż pozostawała nierozstrzygnięta. Juniorzy potrzebowali zwycięstwa z drużyną Energetyka Poznań. Sety na przemian wygrywała raz jedna, raz druga drużyna. O wszystkim ponownie decydował tie-break. Przy stanie 9:9 seria zagrywek przeciwników sprawiła, że odskoczyli oni na 4 oczka i tak zostało już do końca meczu. Dwa przegrane tie-breaki pozbawiły naszych Juniorów szans na walkę w Turnieju Finałowym. W trakcie całego sezonu zebraliśmy wiele bolesnych, ale cennych doświadczeń. Dużą część zespołu stanowili chłopcy, przed którymi jeszcze rok gry w rozgrywkach juniorskich. Miejmy nadzieję, że wyciągną oni trafne wnioski i w kolejnym sezonie wykażą się podobnym charakterem i determinacją, które rok temu pozwoliły im cieszyć się z medalu.

Tak jak bywa w sporcie – sezon składa się z większych i mniejszych zwycięstw i porażek. Nasz nadrzędny cel, w postaci szkolenia młodzieży, która zasili szeregi PlusLigi czy Reprezentacji Polski, pozostaje wciąż niezmienny. Cieszymy się z osiąganych wyników, lecz jednocześnie dbamy o ciągły rozwój, aby stwarzać jak najlepsze warunki do siatkarskiego i pozasiatkarskiego rozwoju naszych młodych zawodników. Mamy nadzieję, że wielu z nich będzie w przyszłości cieszyć oko swoją grą na jak najwyższym poziomie. Kończymy klubowe rozgrywki w sezonie 2023/24 i rozpoczynamy przygotowania do kolejnego. Do zobaczenia na siatkarskim szlaku!

źródło: Foto: B. Wąsacz, K. Łukawski