V Liceum Ogólnokształcące Gimnazjum sportowe

Klub


Fundamentem na którym została zapoczątkowana nasza historia było porozumienie z września 2004 roku jakie zawarły między sobą kluby MKS Rzeszów i AKS Resovia Rzeszów. To wtedy, na bazie współpracy obu klubów powstał klimat do rozpoczęcia systematycznej i konsekwentnej pracy z młodzieżą siatkarską. Klimat ten był tym bardziej sprzyjający, że marsz w kierunku najlepszych zespołów siatkarskich w Polsce rozpoczęła drużyna seniorów AKS Resovii (a później Asseco Resovii SA), która po latach nieobecności, właśnie w 2004 roku awansowała do najwyższej klasy rozgrywkowej: Polskiej Ligi Siatkówki aktualnie PlusLigi.

Niebagatelne znaczenie dla dalszego rozwoju młodzieżowej siatkówki w Rzeszowie miała decyzja Rady Miasta ze stycznia 2005 roku o powołaniu od 1 września 2005 roku Gimnazjum Sportowego przy ul. Hetmańskiej 38, w którym prowadzone są m. in. klasy o specjalności piłka siatkowa chłopców. W ten sposób mógł zafunkcjonować system oparty na współpracy Miasto – Klub – Szkoła, pozwalający w sposób optymalny prowadzić pracę szkoleniową.

Kolejna ważna data, to rok 2008 i powstanie Szkoły Mistrzostwa Sportowego jako ponadgimnazjalnej kontynuacji edukacji zapoczątkowanej w Gimnazjum Sportowym (obydwie szkoły wchodzą w skład Zespołu Szkół Ogólnokształcących Nr 2 w Rzeszowie).

W 2012 roku Szkołę Mistrzostwa Sportowego opuścili pierwsi absolwenci, którzy odbyli pełny cykl edukacyjny, zaczynając naukę w Gimnazjum Sportowym w roku 2005.

Dziś klub AKS Rzeszów to 6 roczników zawodników tworzących zespoły młodzików, kadetów i juniorów oraz drużyna Młodej Ligi. Ponadto to grupy szkolenia początkowego czyli MiniSiatkówka w Szkołach Podstawowych Nr 2 oraz 23.

Nasza historia jest stosunkowo krótka. Udało się jednak w tym czasie dokonać rzeczy wspaniałych. Tytuły Mistrzów Polski w różnych kategoriach wiekowych, Mistrzów Turnieju Nadziei Olimpijskich, Mistrzów Ogólnopolskich Olimpiad Młodzieży czy też Szkolne Mistrzostwo Świata potwierdzają słuszność obranej drogi i udowadniają, że zaangażowanie klubów AKS Rzeszów, Asseco Resovia Rzeszów, praca dyrekcji Szkoły oraz przychylność władz miasta przynoszą pożądane efekty.

NASZE DRUŻYNY