• 2018
  • 2023
Kadeci stanęli na wysokości zadania i są w TOP 8 drużyn w Polsce
poniedziałek, 17 maja 2021

W całym Turnieju Półfinałowym Mistrzostw Polski Juniorów Młodszych, który odbył się w dniach 14-16.05 na hali ZSS w Rzeszowie, rozegrane zostało sześć meczów. Po czterech meczach znaliśmy już drużyny, które wywalczyły awans do najlepszych ośmiu drużyn w Polsce, a co za tym idzie – niedzielne zmagania były wisieńką na torcie i decydowały o końcowej klasyfikacji turnieju i lepszym rozstawieniu w losowaniu grup finałowych. Awans uzyskały rzeszowski AKS i gdański Trefl, a na etapie półfinałów swój udział w MP Juniorów Młodszych zakończyły zespoły MMKS Kędzierzyn-Koźle i MKS MDK Warszawa.

DZIEŃ I

W piątkowe popołudnie w meczu otwarcia AKS podejmował kędzierzynian. Choć wynik może być mylący, młoda Zaksa nie poddała się bez walki. Początek każdego seta był wyrównany, jednak nasi kadeci cierpliwie zdołali zbudować przewagę w każdym z trzech setów. Wyraźna różnica była w elemencie bloku – AKS zanotował ich 14, natomiast Zaksa tylko 2. Świetnie dysponowany w tym meczu był środkowy AKS-u Jakub Piech, który zdobył aż 14 punktów (w tym 7 blokiem) i zanotował 80% skuteczności w ataku.

AKS V LO Rzeszów - MMKS Kędzierzyn-Koźle 3:0 (25:18 25:18 25:15)

Drugi mecz to pojednynek MDK z Treflem Gdańsk. Bardzo pobudzony zespół warszawskiego MDK-u również postawił trudne warunki faworytom z Gdańska. Ostatecznie to jednak kadetom Trefla udało się opanować sytuację i zachowując chłodną głowę zwyciężyli w czterech setach. Kontuzji w tym meczu doznał rozgrywający MDK, co wykluczyło go z dalszego udziału w turnieju.

MDK Warszawa - Trefl Gdańsk 1:3 (15:25 25:21 11:25 19:25)

DZIEŃ II

W sobotę rozegrane zostały dwa mecze, po których sprawa awansu mogła być już rozstrzygnięta – i tak się właśnie stało. Pierwszy mecz pomiędzy Kędzierzynem i Gdańskiem przyniósł bardzo dużo emocji, szczególnie w ostatnim – czwartym secie. Pierwszy set padł łupem gdańszczan, jednak już w następnym sytuacja się odwróciła i MMKS wyrównał. Trzeci set przebiegł znów pod dyktando Trefla. W czwartym secie, rozgrywanym na przewagi, byliśmy świadkami ciekawego widowiska. Trefl prowadził już 21:17, ale kędzierzynianie zdołali odrobić straty, obronili także trzy piłki meczowe i dopiero za czwartym razem gdańszczanie zdołali zakończyć mecz skutecznym blokiem. Tym samym Trefl zapewnił sobie awans do najlepszej ósemki.

MMKS Kędzierzyn-Koźle – Trefl Gdański (21:25 25:22 16:25 26:28)

W drugim meczu AKS podjął warszawski MDK. Rzeszowianie, za wyjątkiem trzeciego seta, kontrolowali spotkanie i zwyciężając 3:1 również zapewnili sobie awans do najlepszej ósemki w kraju. Zawodnicy MDK wyszli na mecz bardzo zmotywowani i pobudzeni, jednak to nie wystarczyło, aby pokonać kadetów AKS-u. Na wyróżnienie w tym spotkaniu zasłużył przyjmujący naszego zespołu – Wojtek Nowak, który utrzymał przyjęcie na poziomie 60% oraz wziął na siebie ciężar gry w ataku. Otrzymał aż 43 piłki, z czego na punkty zamienił 23. Dokładając jeden blok był najlepiej punktującym zawodnikiem spotkania. Nie bez znaczenia była również równa, solidna gra Jędrzeja Mazurkiewicza, Gracjana Machnicy i Przemka Mroza, którzy zdobyli odpowiednio 10, 11 i 11 punktów.

AKS V LO Rzeszów – MKS MDK Warszawa (25:18 25:20 23:25 25:21)

DZIEŃ III

Trzeci dzień to już pojedynki o miejsca i – w przypadku Trefla i AKS-u – lepsze rozstawienie w losowaniu grup Finałów MP Juniorów Młodszych. W meczu o 3. miejsce zmierzyły się zespoły z Warszawy i Kędzierzyna. W trzech setach zwyciężyli kadeci Zaksy, co było niejako nagrodą pocieszenia za dwa dni walki.

MKS MDK Warszawa – MMKS Kędzierzyn-Koźle (18:25 20:25 19:25)

Mecz o pierwsze miejsce rozegrały drużyny Trefla i AKS-u. Po emocjonującym, pięciosetowym pojedynku zwyciężyli kadeci z Rzeszowa. To oni lepiej rozpoczęli spotkanie, wygrywając pierwszego seta. W dwóch kolejnych inicjatywę przejęli młodzi siatkarze z Gdańska. W czwartym secie AKS odwrócił losy rywalizacji i zdołał doprowadzić do tie-breaka, w którym ostatecznie triumfował. Nie można tutaj nie wspomnieć o świetnej grze zmienników, którzy pomogli podnieść się drużynie w czwartym secie i zwyciężyć w piątym. Na samym początku meczu kontuzjowanego Gracjana Machnicę zastąpił Kuba Olechowski, który na swoje barki wziął ciężar gry w ataku. Dostał najwięcej piłek z całej drużyny (35), a bezpośrednio na punkty zamienił 14. Trzeba również nadmienić, że w wielu atakach, w których Kuba nie zdecydował się na rozwiązanie siłowe, nie dość, że nie popełniał błędu, to jeszcze skutecznie utrudniał rywalom grę w obronie. Dobrze spisali się także wchodzący z ławki rozgrywający – Miłosz Wojdyło i libero – Miłosz Złamaniec, który przy 30 przyjęciach odnotował niemal 60% przyjęcia pozytywnego. W polu serwisowym znakomicie spisywali się przyjmujący. Wojtek Nowak skutecznie utrudniał przyjęcie rywalom, przez co w kluczowych momentach mogliśmy zdobyć przewagę punktową, natomiast Jędrzej Mazurkiewicz dołożył cztery asy serwisowe. Po zwycięstwie kadeci AKS-u mogli cieszyć się z awansu z 1. miejsca do Finałów Mistrzostw Polski Juniorów Młodszych, które odbędą się w Krakowie w dniach 2-6 czerwca.

Trefl Gdańsk – AKS V LO Rzeszów (23:25 25:22 25:20 17:25 11:15)